Świecenie tlenu singletowego

Na temat tego co to jest tlen singletowy i trypletowy przeczytasz w materiale dodatkowym: Budowa elektronowa cząsteczki O2.

W tym doświadczeniu będziemy obserwować przemianę:

O=O → •O−O• + hν

Do wytwarzania tlenu singletowego posłuży nam prosta aparatura i kilka odczynników. Na początek trzeba uzyskać gazowy chlor. Można to zrobić na kilka sposobów. Opiszę dwa.

Wywiązywanie chloru ver. 1

Przygotowujemy korki do strzykawek: z rurki odcinamy ok 1 cm i rozgrzewamy nad płomieniem po czym tępym brzegiem noża dociskamy końcówkę do płaskiej powierzchni, aby zamknąć rurkę z jednej strony. Wykonujemy przynajmniej dwa takie korki (jeśli chcemy więcej chloru, to potrzeba więcej strzykawek i więcej korków). Z rurki odcinamy także łącznik o długości ok. 3 cm.

Do jednej ze strzykawek naciągamy ok. 5 ml kwasu solnego (lub odpowiednio więcej innych kwasów zależnie od stężenia), do drugiej zaś roztworu podchlorynu sodu. Strzykawki łączymy łącznikiem (upewnić się czy układ jest szczelny!).

Ryc. 1 © chemmix

Szbko wstrzykujemy zawartość jednej strzykawki do drugiej i puszczamy tłok, aby w strzykawkach nie wytworzyło się nadmierne ciśnienie. Po chwili tłoki powinny się rozsunąć, a strzykawki wypełnić zielonkawym gazem. Jest to chlor (gr. chlōrós 'zielono-żółty').

NaOCl + 2 HCl → Cl2 ↑ + NaCl + H2O

Ze strzykawek należy usunąć pozostałości po reagentach (oprócz chloru oczywiście). Uwaga przy zdejmowaniu łącznika: zawartość strzykawek może być pod zwiększonym ciśnieniem, należy zatem uważać by nic nie wyprysnęło na nas. Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno być wietrzone ponieważ chlor jest trujący i pachnie bardzo nieprzyjemnie. Jeśli wszstko wykonasz sprawnie chlor nie powinien wydostać się z żadnej ze strzykawek. Zabezpiecz strzykawki przygotowanymi korkami.

Wywiązywanie chloru ver. 2

Do probówki wsypujemy na wysokość 5 mm MnO2 i zalewamy kilkoma cm kwasu solnego. Zatykamy korkiem z osadzoną rurką, na której drugim końcu znajduje się strzykawka. Pozwalamy tłokowi swobodnie przesuwać się w tył strzykawki.

Ryc. 2 © chemmix

MnO2 + 4 HCl → MnCl2 + Cl2 ↑ + 2 H2O

Kiedy cała wypełni się chlorem można założyć następną, a tą zatkać przygotowanym korkiem.

Doświadczenie

Przygotuj zasadowy roztwór nadtlenku wodoru. W tym celu nalej do probówki na wysokość 2 cm 3%-owej wody utlenionej i 1 cm dowolnej zasady. Dla polepszenia efektu można dodać fluoresceiny. W przypadku braku NaOH można próbować z "Kretem" albo otrzymać ten związek samemu np. przez elektrolizę NaCl (jest to też kolejna metoda otrzymywania chloru).

Ryc. 3 © chemmix

Ryc. 3. Zestaw doświadczalny

Złóż zestaw tak, jak na Ryc. 3 i przenieś go w ciemne miejsce, potem zacznij szybko wtłaczać chlor do probówki. Wstrzyknięcie 20 ml powinno Ci zająć 3-4 sekund. W czasie wtłaczania zawartość probówki rozbłyskuje czerwonym światłem. Użycie fluoresceiny potęguje efekt. W przypadku braku pipety można użyć np. cienkiej słomki.

Cl2 + 2 NaOH + H2O2 → O=O + 2 NaCl + 2 H2O

O=O → •O−O• + hν

"