Izomeria łańcuchowa alkanów

Podczas badań nad węglowodorami odkryto dziwną ich zdolność do wrzenia w kilku temperaturach. Okazywało się, że gdy uzyskano próbkę czystego butanu, to gaz ten wrzał w temperaturze −12°C oraz −1°C. Zastanawiano się, dlaczego jeden związek ma dwie temperatury wrzenia. Z czasem okazało się, że nie wystarczy stwierdzenie, iż jakiś alkan ma cztery atomy węgla w cząsteczce. Ważne jest jeszcze połączenie atomów.

Patrząc na cząsteczki metanu, etanu i propanu dostrzegamy, że inne połączenie atomów nie wchodzi w grę. Węgiel ma być czterowiązalny, a wodór jedno. Jednak cząsteczka butanu ma już dwie możliwości połączenia atomów w łańcuchu węglowym. Te dwie sytuacje można obserwować na Ryc. 1.

Ryc. 1 © chemmix

Ryc. 1. n-butan i 2-metylopropan

Ze względu na wygodę i czytelność zapisu będziemy używać wzorów liniowych. Jeśli nie pamiętasz, co to jest cofnij się do rozdziału Wzory w tomie Chemia nieorganiczna.

Ryc. 2 © chemmix

Ryc. 2. Wzory liniowe n-butanu i 2-metylopropanu

Kolejne alkany mają coraz więcej izomerów łańcuchowych.

Ryc. 3 © chemmix

Ryc. 3. Izomery łańcuchowe pentanu

Ilość izomerów łańcuchowych to ilość wszystkich różnych, możliwych do narysowania wzorów strukturalnych danego węglowodoru (określony wzór sumaryczny). Wartości te zmieniają się dość nieregularnie i nie ma prostego wzoru na ilość izomerów łańcuchowych w zależności od ilości atomów węgla w cząsteczce. Są jednak algorytmy, które to umożliwiają. Algorytm taki wykorzystuje program MolGen, przy pomocy którego stworzono poniższą tabelę dla alkanów:

Nazwa Ilość izomerów
metan 1
etan 1
propan 1
butan 2
pentan 3
heksan 5
heptan 9
oktan 18
nonan 35
dekan 75
Nazwa Ilość izomerów
undekan 159
dodekan 366
tridekan 802
tetradekan 1.858
pentadekan 4.347
heksadekan 10.359
heptadekan 24.894
oktadekan 60.523
nonadekan 148.284
ejkozan 366.319

Ilość izomerów łańcuchowych dla alkanów CH4 - C20H42

Izomery łańcuchowe pierwszych dziesięciu alkanów są wypisane na końcu tego rozdziału. Teraz zastanówmy się jaki wpływ na właściwości alkanów wywiera istnienie izomerów.

Wiemy, że izomery łańcuchowe różnią się dość znacząco lotnością. Omówmy to na przykładzie temperatury wrzenia. Jak wspominaliśmy butan wrze w −12°C i −1°C. Wszystko się zgadza - butan występuje przecież w postaci n-butanu i 2-metylopropanu. Tylko która temperatura odpowiada danemu alkanowi? Musimy się w tym celu zastanowić nad czynnikami wpływającymi na temperaturę wrzenia.

O lotności związku chemicznego stanowią głównie dwa aspekty. Pierwszy z nich to masa cząsteczek, drugi to oddziaływania pomiędzy tymi cząsteczkami. W przypadku izomerów nie ma możliwości występowania różnicy w masie, jednak pozostaje aspekt drugi.

Jakie oddziaływania międzycząsteczkowe występują u alkanów? Na pewno nie są to wiązania jonowe, czy wodorowe. Jedyne możliwe oddziaływania to słabe przyciąganie powstające na skutek odkształcania się chmur elektronowych. Jest to oddziaływanie typu dipol indukowany - dipol indukowany. Nosi ono nazwę oddziaływania van der Waalsa.

Oddziaływania van der Waalsa są tym większe im mniejsze są odległości pomiędzy cząsteczkami. Należy teraz odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: które cząsteczki - n-butanu, czy 2-metylopropanu znajdują się bliżej siebie? Zilustruję to na nieco większym przykładzie n-pentadekanu i 2,12-dimetylotridekanu.

Ryc. 4 © chemmix

Ryc. 4. n-Pentadekan i 2,12-dimetylotridekan

Chyba nie trzeba tłumaczyć które cząsteczki bardziej do siebie przylegają. Taka sama sytuacja występuje u wszystkich alkanów. Im większy stopień rozgałęzienia łańcucha, tym mniejsze oddziaływania występują pomiędzy cząsteczkami. Tak więc wraz ze wzrostem rozgałęzienia wzrasta lotność, a n-alkany będą najmniej lotnymi alkanami.

Związek bardziej lotny to ten o niższe temperaturze topnienia lub wrzenia, czyli bardziej lotny 2-metylopropan ma temperaturę wrzenia −12°C, a mniej lotny n-butan −1°C.

Rzędowość atomu węgla

Rzędowość jest pojęciem, którym często posługuje się przy opisie reakcji i wielu innych zagadnień z dziedziny związków węgla.

Rzędowość atomu węgla jest co do wartości równa ilości atomów węgla bezpośrednio związanych z danym atomem węgla w hybrydyzacji sp3. Rzędowość grupy funkcyjnej / atomu wodoru jest równa rzędowości atomu węgla, przy którym się ta grupa znajduje.

Tak więc atom węgla może być pierwszo-, drugo-, trzecio- lub czwartorzędowy, co oznaczamy I°, II°, III°, IV°. Wyznaczone dla 3-etylo-2,3-dimetylopentanu rzędowości prezentuje Ryc. 5.

Ryc. 5 © chemmix

Izomery łańcuchowe pierwszych dziesięciu alkanów

Poniżej znajdują się wszystkie izomery łańcuchowe pierwszych dziesięciu przedstawicieli szeregu homologicznego alkanów. Podane zostały wzory SIMILES, które są zarazem odnośnikami do serwisu DayLight oraz nazwy. Nazewnictwo alkanów o rozgałęzionych łańcuchach omówimy w następnym rozdziale. W nawiasie znajduje się informacja o czynności optycznej danego izomeru (→ izomeria optyczna).

  1. metan
    • C metan
  2. etan
  3. propan
  4. butan
  5. pentan
  6. heksan
  7. heptan
  8. oktan
  9. nonan
  10. dekan
"